Sayfalar

24 Kasım 2016 Perşembe

Yeni Symmetra! Zarya'nın kazandığı şarj %50 azaldı?! - PTR Analizi

     Pekala, 2 gün önce PTR'a yeni değişiklikler geldi. Karakterlerin sadece 2 tanesinde değişiklik var, Zarya ve Symmetra. Ama tek etkilenen onlar değil.

İlk önce Symmetra'dan başlayayım, iki tane yeni yeteneği var, Photon Barrier ve Shield Generator (Ult):
     Eskiden verdiği 25 kalkan gitti ve yerine yeni bir yetenek geldi. Photon Barrier belli yönde ilerleyen ve duvara çarpınca bozulan bir bariyer. Bana kalırsa o kadar da iyi bir yetenek değil çünkü hızlı ilerlediği için işe yarar bir düzeyde hasar engelleyemiyor. Hızı biraz daha yavaşlatılıp, belli bir miktarda hasarı engellerse (misal 200 ila 500 arası bir miktar) ve bekleme süresi çok az kısaltılırsa (1-2 sn gibi) daha da iyi olabilir.

Ve ikinci ultisi, Shield Generator:
  • Not: Teleporter hala duruyor! Ama artık TP'nin canı arttı canının belli bir miktarı artık kalkan (yani yok edilmezse canının belli bir miktarını yenileyebiliyor).
Kullanmak için iki defa Q'ya (ya da Ulti'yi hangi tuş ile kullanıyorsanız) basın. 50 metre içindeki tüm takım arkadaşlarına görüş olup olmamasına bakmaksızın 75 kalkan veriyor. Bu şu demek oluyor: Dorado'da 2. point'e koyarsanız 1. point'e kadar bir menzil ile kalkan verebiliyor.

 

Menzil inanılmaz yüksek, ve doğru yere koyup iyi korunursa inanılmaz güçlü. Menzilden dışarı çıksanız bile menzilin dışında 5 sn daha süreniz var sonrasında +75 kayboluyor.  Ayrıca belli bir süresi yok, karşı takım kırmazsa sonsuza dek kalkan verebilir. Bu yetenek sayesinde Symmetra'nın profesyonel maçlarda görüleceğini düşünüyorum.

Sırada Zarya var. Aslında bu direk bir zayıflatma değil, bir bug düzeltilde. Eğer bir hasar aynı anda hem bariyere hem de bariyerin verildiği kişiye uygulanırsa (Örneğin Reinhardt'ın Flamestrike'ı ya da Genji'nin Dragonblade'i) kalkan iki defa hasar almış sayılıyordu, artık bir defa hasar almış sayılacak.

Şöyle örnek vereyim, Zarya kalkanını kendine kullandı, Reinhardt Flamestrike ile Zarya'yı vurdu. PTR'dan önce Flamestrike hem Zarya'yı hem de Zarya'nın kalkanını vurmuş sayılıyordu ve normalde kazanması gereken şarjın iki katını kazanıyordu, PTR'da ise sadece kalkanı vurmuş sayıldığı için 40 yerine artık 20 şarj verecek. Zaten bir tank'ın görevi (Roadhog hariç. onun amacını kimse bilmiyor.) hasar vermekten çok takımını korumak. Bu mantıkla düşününce Zarya'nın şu an daha dengeli olduğunu düşünüyorum, belki önceden verdikleri %20 şarj zayıflatmasını geri çekebilirler.

Ben bunu iki ucu keskin kılıç gibi düşünüyorum. Hem artık kalkanın koruması arttı, hem de Zarya'nın kazandığı şarj azaldı. Yazının başında "tek etkilenen onlar değil." demiştim. Bu değişiklikten etkilenen başka bir karakter ise Genji. Önceden Dragonblade, Zarya'nın balonunu tek seferde kırabiliyordu. Şimdi iki seferde vurması gerekecek.

Dragonblade'in saldırı hızı saniye başına 1 kez. Yani bir kalkanı kırmak için Genji iki saniyesini harcamak zorunda, ayrıca diğer iki saniyeyi de adamı öldürmek için kullanacak. Toplam 4 saniye'sini sadece bir kişiyi öldürmek için harcadı. Kılıcın süresi 6 saniye. 

Ha diyeceksiniz ki "Genji de aptallık yapmayıp hedefini değiştirsin.". Fakat pozisyona dahil olan tek kişi zarya değil. Lucio hız basıp takımındaki herkesten uzaklaştırabilir, Ultisi ile Genji'yi karşılayabilir. Ana Genji'yi uyutabilir. Genji'ye iki saniye bile kaybettirmeniz Genji'yi karşılamanız için çok rahat bir süre. Genji'ye verilen büyük zayıflatmalardan sonra bir de bunu düşünürsek, Genji Hanzo'yu affedebilir ama Blizzard'ı affetmez sanırım.